Sine-Vizyon: I AM (Ben) 2

Tıp

Hizmetkar Doktorlar Hanım grubu olarak bu hafta “I am” filmini/belgeselini izledik ve ardından belgesel üzerine konuştuk. “İnsanın temel doğası nedir?” sorusuyla başlayan ve bu soruya yanıt arayan Tom Shadyac kanaat önderleriyle görüşüyor, röportajlar yapıyor ve” dünyanın sorununun, mutluluğun kaynağının” ne olduğunu anlamaya çalışıyor belgeselde. Kendi kültürel değerleri ile şekillenmiş bir düşünce yapısı ile ele alsa da bu konuları; vardığı yer ve referans aldığı kaynaklar itibariyle belgeseli izlerken bolca kendi kültürümüzden izlere rastlıyoruz.

Belgeselde sahip olunan şeylerin fazlalığı ile mutluluk arasında orantı olmadığına değinilirken bunu kariyer planlarımızda hesaba katmamız gerektiği de notlarımız arasında yer aldı. Ve yine günümüzde birlikte anılan “kariyer-hırs” kelimelerinin aslında birbirine hiç uyumlu olmadığını da bir kez daha hatırladık belgesel vesilesi ile. Belgeseli izlerken insanların uzun uğraşlarla vardığı sonuçların bizim baş ucumuzda hazır bulunması da hepimizin dikkatini çeken bir nokta oldu. Belgeselde geçen şu cümlelerde günümüzün sorunlarından birinin tıbbi olarak ifadesiydi: “Vücutta ihtiyacından, hakkından fazlasına sahip olan hücrelere kanser hücresi diyoruz. Hayatta da böyle…” Belgeselde not alınacak dikkate değer çok fazla konu olduğu muhakkak…

Biz de belgesel vesilesi ile dert edindiğimiz ve bu minvalde bir şeyler yapmaya çalıştığımız projemiz kapsamında ve kariyer planlarımızda; sahip olduğumuz değerlerimizin insanların ve dünyanın ihtiyaç duyduğu değerler olduğunu fark edip umutla, heyecanla dolduk ve tazelendik.

 

Powered by themekiller.com