Dahiliye Hekimi Olmak

Tıp

Hizmetkar Doktorlar grubu olarak bu hafta tecrübe seminerimizde Medeniyet Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Aytekin Oğuz Hocamızın öğrenciliğine, asistanlık, uzmanlık süreçlerine dair tecrübelerini dinledik. Dahiliye doktoru olmak isteyen birini nelerin beklediğini, hangi özelliklere sahip olanlar için dahiliyenin uygun bir dal olduğunu önce Prof. Dr. Aytekin Oğuz’dan ardından da programda ona eşlik eden Dahiliye Uzmanı Dr. Miraç Hanım ile Dahiliye asistanı Dr. İrem Hanım’dan dinleme fırsatımız oldu. “Çalışkan olmak, bir dedektif gibi araştırmacı ve şüpheci olmak, problem çözmeyi sevmek, iyi bir iletişimci olmak” hocalarımızın bir dahiliyecide olması gerekenler arasında saydığı maddelerden idi.

Dr. Oğuz, dahiliye dalının diğer alanlardan yoğunluk, hasta çeşidi olarak farklı olduğuna değindikten sonra bu meslekte iyi olabilmek için bu işin felsefesini iyi bilmek gerektiğini de ekledi.
Hastaların kıymetine özellikle değinen ve önce iyi bir pratisyen hekim olmak gerektiğini belirten hocamızın kariyer rotamızı çizerken aklımızda olması gereken şu cümleleri ile bitirelim:
“En iyi bilgi düzeyine ulaşın, ardından ilgi düzeyinize en çok uyan alanı seçin!”

Powered by themekiller.com