Tecrübe Semineri : Özel Sektörde Mühendislik

Mühendislik

 

Hizmetkar Mühendisler bu hafta Aydınlı Grup Genel Müdürü Osman Şentürk ile buluştu. Osman Bey Hanım bir mühendis olan iş arkadaşı Nurcan Avcı’yı da getirerek bizlerle tanıştırdı.

Osman Bey konuşmasına kendi eğitim yolcuğunu anlatarak başladı. Bu sırada 1996 yılında yapmış olduğu amerika yolculuğundan ve yabancı dil bilmenin öneminden bahsederek, dilimizi geliştirmemizi bizlere öğütledi. Ayrıca bilgi işlem, internet teknolojileri ve programlama dilleri konusunda biz mühendislerin hanımların daha fazla bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi.

Osman bey’in bir diğer değindiği konu akademik hayatın ve iş hayatının önceliklerinin farklılığıydı. Akademik hayatta zaman kaygısının daha az olduğu, iş hayatında ise günü kurtarmanın asıl amaç olduğunu ekledi. Fakat mühendislik fakültesinde öğrenilen bilgilerin ve kazanılan yeteneklerin sadece akademik hayat için değil, iş hayatı için de oldukça faydalı olduğunu kendi hayatından verdiği örneklerle bizlere açıkladı.

Osman Bey’in çokça üzerinde durduğu bir konu da “Nasıl Başarılı Olunur” idi. İlk etapta birey kendi kişilik özelliklerini keşfetmeli, sonra da ona uygun olarak bir iş/firma seçilmeliydi.  Ayrıca Osman Bey, her zaman insanın hayallerine sınır koymaması gerektiğini ve gayretini de hiçbir zaman kaybetmemesi gerektiğini söyleyerek, Allah’ın izni ile bulunduğumuz ortamlarda başarılı olacağımızı ekleyerek konuşmasını bitirdi.

 

 

Powered by themekiller.com