Maker Hareketi

Mühendislik

Mühendis ekibimizle bu hafta Makerhane’yi ziyaret edip “Maker Hareketi” hakkında hem bilgi sahibi olduk hem de atölyede yapılan çalışmaları bizzat gördük. Esasında maker hareketi “Sen Yap!” diyor insanlığa; bu kadar problem ve derdin içinde bir şeyleri beklemektense senin de bir şeylerin ucundan tutup kendi çözümünü “üretebileceğini” gösteriyor.
Maker hareketinin temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun bilgi ezberi yerine deneyim var. Yapılan çalışmaların çoğunun open source olması da paylaşımı ne kadar esas aldıklarını gösteriyor. Atölyede bir masaya oturup bir o ürünün bir bu parçanın bir öteki robotun içine bakabiliyorsunuz. Harika bir şey daha: 3D yazıcıdan istediğiniz bir parçayı 5 dakikada üretebiliyorsunuz. Tam zanaatkar işi bu iş!
Makerhanede ise asıl amaç bozulan şeyi atmak değil tamir etmek he olmadı geri dönüşüme atalım da demiyorlar. İleri dönüşüm yapıyorlar! Bozulan, atılacak herhangi bir şeyi materyallerine ayırıp bir kere kullanıp geri dönüşüme gitmeden önceki birinci ömrünü uzatıyorlar.

Powered by themekiller.com